top of page

סטודנטים, מרצים, מעצבים ואוהבי טקסטיל יקרים:

שמחים להביא בפניכם את הגליון הראשון של הניוזלטר החדש של המחלקה לעיצוב טקסטיל.

זה המקום להתעדכן במידע אודות פעילויות של המחלקה, הסטודנטים והבוגרים, תערוכות ותחרויות בארץ ובעולם.

נעמה בן משה 1.jpg

נעמה בן משה

בפרויקט החדש - BALANCE שיוצג בחממה, היא מתכוונת לחזור להתמחות הראשית שלה - אריגה, ולייצר קולקציית שמיכות 'throws' בטכניקת ג'קארד ואביזרים נלווים למרחבים שונים בחללי הבית.

ההשראה לעבודתה שאובה מעקרונות הפילוסופיה השבדית (LAGOM) השואפים ליצור צורת חיים מאוזנת.

נעמה בן משה , בוגרת המחלקה,

זכתה במענק לפרויקט שיוצג בחממת העיצוב הראשונה של מפעל הפיס בצבע טרי 2019.

נעמה, בעלת המותג העצמאי NAMA יוצרת פריטי הום דקור מאוירים מטקסטיל כמו שטיחי קיר, כריות ובובות. בעבר זכתה נעמה בתערוכת TALENTA הנערכת מדי שנה במינכן, גרמניה.

אדווה קרמר

תחילה מעבדת האמנית יצירות מוכרות מתולדות האמנות, בכלים דיגיטליים עכשוויים, ולאחר מכן הן נשלחות לאריגה בנולים תעשייתיים (נולי ג'קארד), כחלק מתהליך חקירתה של קרמר את אופן הצריכה וההערכה של יצירות אמנות.

אדוה קרמר, "לא יסולא מפז", מרכז ההנצחה טבעון, רח' המגדל, קרית טבעון. פתיחה: 14.12.18, נעילה: 10.2.19.

אדוה קרמר, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל, מציגה תערוכת יחיד מרתקת ומרעננת בשם "לא יסולא בפז" בגלריה לאמנות ישראלית של מרכז ההנצחה טבעון. עבודותיה מפגישות את תולדות הציור הקלאסי והמודרני עם עולם הדיגיטציה והמחשוב, כמו גם עם מלאכת האריגה - אולי אחת מן המלאכות העתיקות ביותר בעולם.

La Grande Odalisque, Ingres 11.5.2018.jp
דרפירובקה תקריב.jpg

שירה שובל

שירה שובל, מרצה במחלקה, משתתפת בתערוכה "שיבוש" בגלריה "ויטרינה" של המכון הטכנולוגי בחולון. דרפירובקה (Drapirovka), עבודתן של שירה ושל שותפתה, אדר' אריאל בלונדר, הינו וילון אירופאי מונומנטלי (600/250 ס"מ) שנתפר במיוחד לפסטיבל סנט פטרבורג ישראל של הבריגדה התרבותית, שהתקיים בבית התפוצות בסוף נובמבר 2018.

זהו אלמנט טקסטילי עשיר, עתיר בד ושעות עבודה, המפגיש בין התרבות החומרית הפטרבורגית לבין זו הישראלית. הסגנון, ההידור והמורכבות של הווילון ועצם נוכחותו בחלל, מהווים שיבוש למרחב הפנים הישראלי המוכר לנו: חשוף, ישיר, מאולתר, נטול קישוט, ללא פילטרים. הווילון, המופעל באמצעות מערכת מנועים מסונכרנת לכיווץ מתואם וסימטרי ולחשיפה של החוץ, מקבל בגרסתו המקומית שיבושים המייצרים כיווצים משונים, חשיפה לא מבוקרת, תמונה ״לקויה״. אוצרות: מיכל קסטיאל וגלינה ארבלי. עד ה-19.1.

Mariana Obmetkin Matalon 06.jpg

מריאנה אובמטקין וערין חסן

בוגרות המחלקה מריאנה אובמטקין וערין חסן, התקבלו לתערוכת Talente הנערכת מדי שנה במינכן. בתערוכה, שתתקיים השנה בין ה- 13-17 במרץ, מוצגות עבודות סטודנטים מבתי הספר לעיצוב המובילים בעולם בתחומים של טקסטיל, קרמיקה, תכשיטים, נייר, עץ ומתכת.

DSC_6892Yuval Etzioni.jpg

יובל עציוני

יובל מציגה שתי קבוצות של עבודות קטנות יחסית, שהוצגו במוזיאון בר דוד בקיבוץ ברעם בשנה שעברה בתערוכת היחיד "שדות פרומים" : התכתבות עם אוסף המוזיאון- אמנות יהודית וישראלית.

יובל עציוני, מרצה במחלקה לעיצוב טקסטיל משתתפת בתערוכה "טקסטיל-פיל" - תערוכה קבוצתית של אמני טקסטיל בגלריה שרה ארמן, אוצרת : מירה צדר. רוב העבודות המוצגות בתערוכה עשויות בפעולות של רקמה, הטלאה וקליעה של חומרים טקסטיליים - דו מימד ותלת מימד.

אנני אלברס

היא תרמה רבות לבאוהאוס, לאמנות הטקסטיל ככלל, למעמד נשים בתחום האמנות ולדרך בה טקסטיל מוערך כאמנות בפני עצמה והייתה המעצבת הראשונה שזכתה לתערוכת יחיד במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק.

התערוכה בטייט מודרן כוללת עבודות של אלברס שלא הוצגו שנים רבות וכן סקיצות, רישומים, דוגמאות אריגה מקוטלגות ואפילו את הנולים עליהם עבדה. דיון ער מתקיים סביב העובדה המשמחת שהתערוכה מוצגת בטייט מודרן ולא במוזיאון ויקטוריה ואלברט.

תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון הטייט מודרן למעצבת הטקסטיל אנני אלברס. אנני אלברס (במקור פליישמן. 1899-1994) נולדה בברלין למשפחה יהודית. בגיל 23 החלה את לימודיה בסדנת האריגה בביה"ס באוהאוס בעיר ויימר שבגרמניה, שם גם הכירה את בעלה ג'וזף אלברס. כשנה לאחר שסיימה את לימודיה מונתה למנהלת סדנת האריגה. אלברס הייתה אורגת, חוקרת וכותבת שהשפיעה על דורות רבים של מעצבי ומעצבות טקסטיל בכל רחבי העולם והיוותה דמות מפתח במודרניזם של המאה ה-20.

K5anZs3FTV6lctrlucE84g.jpg

תחרויות ותכניות שהות (residency)

  • תכנית שהות ומחקר של 6 שבועות למעצבי ואמני טקסטיל באוניברסיטת קולורדו, בולדר. הגשה עד ה-31.1.2019 לינק

  • הביאנלה ה- 8 לטקסטיל עכשווי תתקיים במדריד בין ספטמבר לנובמבר 2019. הגשה עד ה- 29.3.2019 לינק

  • קול קורא להגשת עבודות לתערוכה קבוצתית שתתקיים במסגרת הכנס ה- 19 של ה- ETN (Europian Textile Network) תתקיים בהשלה, אוסטריה. הגשה עד ה- 15.2.2019 לינק

  • תחרות A'Design Award and Competitin בקטגוריית עיצוב טקסטיל. הגשה עד ה- 28.2.2019 לינק

התערוכה של איש גבאי וגלי כנעני

בתערוכה "מפרט", תערוכתם המשותפת של גלי כנעני וישעיהו איש גבאי יוצגו עבודות של שני האמנים מתקופות יצירה שונות ומגוונות. הפתיחה ביום שישי ה- 22 בפברואר בגלריית מרכז ההנצחה בקרית טבעון. מוזמנים בחום!

Lowell.jpg

"חזרתו של הטקסטיל למרכז הבמה"

הביקור התקיים בעקבות פתיחתו של מרכז חדש לחקר בדים ב- UMass לוואל, ובחינה של שיתופי פעולה בין המוסדות בתחום הטקסטיל (ובהקשרים של הנדסה ועיצוב).

ביקור באוניברסיטת מסצ׳וסטס בלוואל ארה״ב

 

בחודש אוקטובר האחרון, הוזמנתי ע״י פרופסור קניג, דיקאן הפקולטה להנדסה בשנקר ואדר׳ איילת כרמון, מנהלת המרכז לחקר הטקסטיל CIRTex , להצטרף למשלחת מטעם שנקר לביקור ויום עיון באוניברסיטת מסצ׳וסטס בלוואל ארה״ב  (UMass Lowell).

bottom of page